Διημερίδα ερευνητικής υποδομής omic-engine

OMICEngine: Αναδεικνύοντας το μέλλον της Συνθετικής Βιολογίας στη χώρα μας.

Η OMICEngine, η Εθνική Ερευνητική Υποδομή στη Συνθετική Βιολογία, που συντονίζει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, ολοκλήρωσε επιτυχημένα τις εργασίες της μέσα από μία υβριδική διημερίδα παρουσιάζοντας τον κεντρικό ρόλο της Συνθετικής Βιολογίας στην έρευνα, την εκπαίδευση, τη βιομηχανία και τη βιοοικονομία.

Στις 14 και 15 Απριλίου, η συντονιστική αρχή και οι ακαδημαϊκοί εταίροι της OMIC-Engine βρέθηκαν στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, και μέσω μίας υβριδικής διημερίδας ανοιχτής προς το ευρύ κοινό, παρουσίασαν τα αποτελέσματα του προγράμματος καθώς και τις τελευταίες εξελίξεις από τον κόσμο της Συνθετικής Βιολογίας, με τη συνδρομή προσκεκλημένων ομιλητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Σε ένα διήμερο πλούσιο με ομιλίες και συζητήσεις, οι ακαδημαϊκοί εταίροι της OMIC-Engineπαρουσίασαν το ρόλο της Συνθετικής Βιολογίας τόσο στην παραγωγή προϊόντων υψηλής προστιθέμενης αξίας όσο και στην αγροδιατροφή και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Ελληνικές ομάδες iGEM μοιράστηκαν τα καινοτόμα ερευνητικά τους έργα ανοίγοντας το διάλογο για το ρόλο της εκπαίδευσης στην προώθηση και κατανόηση των αρχών της Συνθετικής Βιολογίας.

Μάθετε περισσότερα και γνωρίστε το έργο της Ερευνητικής Υποδομής μέσα από την ιστοσελίδα https://el.omicengine.com/.

Επικοινωνήστε με την ερευνητική υποδομή OMIC-Engine στο info@omicengine.comή μέσω TwitterFacebookκαι LinkedIn.

Δείτε αναλυτικά το Δελτίο Τύπου της Διημερίδας OMIC-Engine