Έναρξη Ηλεκτρονικών Δηλώσεων Μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου

Οι Φοιτητές  του Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας μπορούν από 20-10-2021 και μέχρι 10-11-2021 να υποβάλουν ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο 2021-2022.

ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ.

Όσοι φοιτητές ΔΕΝ θα υποβάλουν δήλωση μαθημάτων ΔΕΝ θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην εξεταστική Ιανουαρίου/Φεβρουαρίου 2021 και στην επαναληπτική εξεταστική Σεπτεμβρίου 2021.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ

• Σε ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο 2021-2022 υποχρεούνται να προβούν και οι πρωτοετείς φοιτητές.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Από τη στιγμή που θα πατήσετε «Υποβολή Δήλωσης» ΔΕΝ θα μπορέσετε να την ανακαλέσετε ούτε να την τροποποιήσετε παρόλο που η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων δεν θα έχει λήξει. Αν θέλετε να επεξεργαστείτε ξανά τη δήλωσή σας, απλά πατάτε την «Προσωρινή αποθήκευση» και μετά τον «Έλεγχο ορθότητας δήλωσης» για να ελέγξει το σύστημα αν πληροίτε τις προϋποθέσεις δήλωσης. Σε αυτήν την περίπτωση όμως προσέξτε να μην ξεχάσετε να κάνετε οριστική Υποβολή της Δήλωσης μέσα στην προκαθορισμένη ημερομηνία.

Yπενθυμίζουμε ότι κάθε φοιτητής:

• Μπορεί να δηλώσει ΜΟΝΟ μαθήματα που προσφέρονται στο εξάμηνο που φοιτά.
  • Μπορεί να  δηλώσει και οφειλόμενα μαθήματα παρελθόντων ετών ΜΟΝΟ χειμερινού εξαμήνου.
  • Οι επί πτυχίω φοιτητές μπορούν να  δηλώσουν οφειλόμενα μαθήματα παρελθόντων ετών (χειμερινού και εαρινού εξαμήνου)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

1)  Αφορά σε φοιτητές επί πτυχίω

α) ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι επί πτυχίω φοιτητές φέτος για πρώτη φορά θα υποβάλουν ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ μαθημάτων.

η 1η θα αφορά στα οφειλόμενα μαθήματα παρελθόντων ετών Χειμερινού εξαμήνου [2021-2022 ΧΕΙΜ] και

▪ η 2η στα οφειλόμενα μαθήματα παρελθόντων ετών Εαρινού εξαμήνου [2021-2022 ΧΕΙΜ (ΕΜΒ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ)]

β) Τα παρακάτω μαθήματα έχουν αλλάξει τίτλο:

ΠΑΛAΙΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΝΕΟΣ ΤΙΤΛΟΣ
Αρχές ανόργανης Χημείας και Φυσικοχημείας Γενική Χημεία για Βιοεπιστήμες
Βιοηθική Βιοηθική και Εκπαίδευση
Βιοχημεία Ι Δομή και Ανάλυση Βιομορίων
Βιοχημική Μηχανική και Εφαρμογές Βιοχημική Μηχανική
Διακυτταρική Επικοινωνία-Μεταγωγή Σήματος Μεταγωγή Σήματος
Διδακτική με έμφαση στις Βιοεπιστήμες Θεωρία της Διδασκαλίας και Διδακτική των Βιοεπιστημών
Μοριακή Βάση Γενετικών Ασθενειών Γενετική του Ανθρώπου
Πληροφορική Η/Υ Εισαγωγή στην Πληροφορική και στην  Υπολογιστική διαχείριση μεγάλου όγκου δεδομένων
Σύγχρονες Παιδαγωγικές Κατευθύνσεις Ανθρωπολογία της Αγωγής και  Σύγχρονες Παιδαγωγικές Κατευθύνσεις
Τεχνολογία και Ποιοτικός Έλεγχος Τροφίμων Βιοχημεία και Τεχνολογία Τροφίμων
Φυσιολογία Ζωϊκών Οργανισμών Ι Φυσιολογία Ι
Φυσιολογία Ζωϊκών Οργανισμών ΙΙ Φυσιολογία ΙΙ

2)  Αφορά σε φοιτητές που χρωστούν τη Μοριακή Βιολογία Ι &ΙΙ

Οι φοιτητές που χρωστούν το μάθημα «Μοριακή Βιολογία Ι» θα εξεταστούν στην ύλη του μαθήματος «Μοριακή Βιολογία» και οι φοιτητές που χρωστούν το μάθημα «Μοριακή Βιολογία ΙΙ» θα εξεταστούν στην ύλη του μαθήματος «Από τη Γονιδιωματική στη Βιολογία Συστημάτων».

ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό, για την απόκτηση πτυχίου του Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας απαιτείται η συμπλήρωση 36 ECTS από μαθήματα επιλογής, ανεξαρτήτως εξαμήνου.

•    Οι φοιτητές του 7ου εξαμήνου μπορούν να επιλέξουν μαθήματα επιλογής 7ου και 5ου εξαμήνου.
  •    Οι φοιτητές του 5ου εξαμήνου μπορούν να επιλέξουν μαθήματα επιλογής μόνο 5ου εξαμήνου.

Οδηγίες Πρόσβασης στην Υπηρεσία Δηλώσεων Μαθημάτων

Οι δηλώσεις μαθημάτων γίνονται μέσω της eΓραμματείας. Ο σύνδεσμος στο portal της νέας eΓραμματείας UniTron είναι https://sis-web.uth.gr/

ΣΥΣΤΑΣΗ: Μόλις συνδεθείτε στην eΓραμματεία σας προτείνουμε να διαβάσετε πρώτα το εγχειρίδιο χρήσης.

Η πρόσβαση στην eΓραμματεία γίνεται από το Δίκτυο του Πανεπιστημίου αλλά, με την χρήση Εικονικού Ιδιωτικού Δικτύου (VPN), και από κάθε υπολογιστή με σύνδεση στο Διαδίκτυο.

Οδηγίες για την χρήση του VPN θα βρείτε στη διεύθυνση Μηχανοργάνωσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη διεύθυνση: https://it.uth.gr/services/eikoniko-idiotiko-diktyo-vpn

SOS Η δήλωση συγγραμμάτων στον ΕΥΔΟΞΟ πρέπει να γίνεται ΜΕΤΑ την ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων στην eΓραμματεία και πρέπει να συμφωνεί με αυτήν, δηλαδή οι φοιτητές να δηλώνετε στον ΕΥΔΟΞΟ συγγράμματα μόνο για τα μαθήματα που έχετε δηλώσει στην eΓραμματείαΤα βιβλία που τυχόν θα πάρετε μέσω ΕΥΔΟΞΟΥ για μαθήματα που δεν έχετε δηλώσει πρώτα στην eΓραμματεία, θα σας ζητηθεί να τα επιστρέψετε στο τέλος του εξαμήνου