Μοριακή και Αναπτυξιακή Βιολογία Φυτών

Αρχική E Πρόγραμμα & Οδηγός Σπουδών E Μοριακή και Αναπτυξιακή Βιολογία Φυτών

Θεωρία: 3 ώρες/εβδομάδα | Μονάδες ECTS: 5

Το μάθημα Μοριακή και Αναπτυξιακή Βιολογία Φυτών καλύπτει:

• Τις βασικές γνώσεις της δομής και λειτουργίας των γονιδίων στα φυτά
  • Την πειραματική προσέγγιση της μοριακής βιολογίας στη διαλεύκανση των μηχανισμών που καθορίζουν και ελέγχουν τη γονιδιακή έκφραση στο φυτό τόσο σε επίπεδο κυττάρου όσο και σε επίπεδο οργανισμού
  • Τους μηχανισμούς (ενδογενείς και περιβαλλοντικούς παράγοντες) που καθορίζουν την ανάπτυξη και αύξηση του φυτικού οργανισμού
  • Νεώτερα στοιχεία από τους αναπτυσσόμενους τομείς της λειτουργικής γονιδιωματικής και πρωτεομικής στα φυτά.

• Δομή γονιδίου στα φυτά- Μιτοχονδριακό DNA- DNA πλαστιδίων.
  • Οργάνωση γονιδιώματος στα φυτά (κυτταρικός κύκλος, πλοειδίες, μεταθετά στοιχεία, μεταγραφικοί παράγοντες, πρωτεϊνοσύνθεση στα φυτά, επιγενετικοί μηχανισμοί).
  • Μεταγωγή σήματος (υποδοχείς, μονοπάτια μεταγωγής σε κύτταρα, σε ιστούς, σε ολόκληρο το φυτό και ανάμεσα σε φυτά: ορμόνες, άμυνα φυτών).
  • Λειτουργική γονιδιωματική.
  • Χαρακτηριστικά ανάπτυξης φυτών (αύξηση, διαφοροποίηση, ανάπτυξη).
  • Γαμετογένεση – Κυτταροπλασματική ανδροστειρότητα.
  • Εμβρυογένεση.
  • Ανάπτυξη ρίζας, βλαστού, φύλλων, άνθους.
  • Συντονισμός ανάπτυξης.
  • Κυτταρικός θάνατος.

Kατά τη διάρκεια του εξαμήνου εκτός του βιβλίου διανέμονται άρθρα και πρόσφατες μελέτες από τη διεθνή βιβλιογραφία. Oι φοιτητές κατά ομάδες αναλαμβάνουν να διερευνήσουν μία συγκεκριμένη ενότητα που προτείνεται από το διδάσκοντα. Η βαθμολόγηση των φοιτητών γίνεται με βάση τις επιδόσεις τους στην εργασία που παρέδωσαν καθώς και στις εξετάσεις κατά την εξεταστική περίοδο.

• Αναπτυξιακή Μοριακή Βιολογία Φυτών, Χαραλαμπίδη Κ. (επιμέλεια), Εκδόσεις ΕΜΒΡΥΟ, 2009.
  • Biochemistry & Molecular Biology of Plants, Buchanan B.B., Gruissem W. & Jones R.L., Wiley J & Sons, Ltd., 2002.
  • Μechanisms in Plant Development, Leyser O. & Day S., Blackwell Publishing, 2002.
  • Molecular Plant Biology, Gilmartin P.M & Bowler C (eds.) Oxford University Press, 2002.

Διδάσκουσα

Δανιέλα Tσίκου (Υπεύθυνη)