Βιοχημεία Κυτταρικής Βλάβης και Προστασίας

Αρχική E Πρόγραμμα & Οδηγός Σπουδών E Βιοχημεία Κυτταρικής Βλάβης και Προστασίας

Θεωρία: 2 ώρες/εβδομάδα | Μονάδες ECTS: 4

Σκοπός του μαθήματος είναι η εισαγωγή στις βασικές γνώσεις που αφορούν στις επιπτώσεις των διαφόρων βλαβών (από περιβαλλοντικούς παράγοντες, ρύπανση, βιοχημικές διεργασίες, κ.λπ.) σε κυτταρικό και, κυρίως, σε μοριακό επίπεδο. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στους βιοχημικούς μηχανισμούς που έχει αναπτύξει το κύτταρο για επιδιόρθωση των βλαβών και την προστασία του οργανισμού. Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα πρέπει να γνωρίζουν:

• Τους μηχανισμούς επιδιόρθωσης πληγών του οργανισμού σε μοριακό και κυτταρικό επίπεδο.
  • Τις βλάβες από αλλαγές στη θερμοκρασία, τις αλλαγές του ημερήσιου ρυθμού και τους μηχανισμούς απόκρισης και προσαρμογής.
  • Τις βλάβες από έκθεση σε ακτιβονολίες, ελεύθερες ρίζες, βαρέα μέταλλα και παράγοντες περιβαλλοντικής ρύπανσης
  • Μηχανισμούς κυτταρικής προστασίας και κυτταρικού θανάτου, ιδιαίτερα της απόπτωσης
  • Τους μηχανισμούς επιδιόρθωσης νουκλεϊκών οξέων, κυρίως του DNA, και πρωτεϊνών.

• ΕΙΣΑΓΩΓΗ – ΠΗΓΕΣ ΒΛΑΒΩΝ ΣΕ ΚΥΤΤΑΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
  • ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΚΥΤΤΑΡΩΝ
  • ΜΟΡΙΑΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΛΗΓΩΝ
  • ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ: ΒΛΑΒΕΣ, ΩΦΕΛΕΙΕΣ, ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
  • ΗΜΕΡΟΝΥΚΤΙΟΣ/ΚΙΡΚΑΔΙΟΣ ΡΥΘΜΟΣ, ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΒΕΣ
  • ΜΕΤΑΛΛΑ, ΒΛΑΒΕΣ, ΩΦΕΛΕΙΕΣ, ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
  • ΟΞΕΙΔΩΤΙΚΟ ΣΤΡΕΣ
  • ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ DNA
  • ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΚΥΤΤΑΡΙΚΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ – ΑΠΟΠΤΩΣΗ

Οι φοιτητές βαθμολογούνται με βάσει προφορικές παρουσιάσεις και γραπτές εργασίες θεμάτων σχετικών με τη διδακτέα ύλη.

• Molnar J.A., “Nutrition and Wound Healing” Taylor & Francis, 2007
  • Caldecott K.W., “Eukaryotic DNA Damage Surveillance and Repair”
    Landes Biosciences/Eurekah.com and Kluwer Academic/Plenum Publisers, 2004
  • Θωμόπουλος Γ.Ν. «Ειδικά θέματα Βιολογίας κυττάρου: Προγραμματισμένος κυτταρικός θάνατος». University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2014