Ειδικά Θέματα Οργανικής Σύνθεσης

Αρχική E Πρόγραμμα & Οδηγός Σπουδών E Ειδικά Θέματα Οργανικής Σύνθεσης

Θεωρία: 2 ώρες/εβδομάδα | Εργαστήρια: 3 ώρες/εβδομάδα | Μονάδες ECTS: 4

Σκοπός του μαθήματος είναι να παράσχει στους φοιτητές βαθύτερη γνώση για τη μεθοδολογία και τις τεχνικές της Οργανικής Σύνθεσης, με έμφαση στην πρακτική εφαρμογή τους για τη σύνθεση βιολογικά δραστικών ενώσεων.

Προχωρημένες εργαστηριακές τεχνικές: καθαρισμός και ξήρανση διαλυτών, χειρισμός αντιδραστηρίων ευαίσθητων στην υγρασία ή στο ατμοσφαιρικό οξυγόνο, αντιδράσεις σε αδρανείς συνθήκες, θέρμανση με χρήση μικροκυμάτων, απομόνωση και καθαρισμός προϊόντων (εκχύλιση, απόσταξη, ανακρυστάλλωση, χρωματογραφία στήλης).

Σχεδιασμός σύνθεσης πολύπλοκων οργανικών ενώσεων: βιβλιογραφική αναζήτηση, στρατηγικές οργανικής σύνθεσης, αντιθετική ανάλυση, χρήση αμινοξέων και σακχάρων ως πρώτων υλών, αξιοποίηση στερεοεκλεκτικών αντιδράσεων.

Ταυτοποίηση δομής προϊόντων: προσδιορισμός σημείου τήξεως στερεών ενώσεων, φασματοσκοπικές τεχνικές: υπέρυθρου (IR), υπεριώδους (UV), πυρηνικού μαγνητικού συντονισμού (NMR) και μάζας (MS).

Εφαρμογή εξειδικευμένων οργανικών αντιδράσεων: εισαγωγή και απομάκρυνση προστατευτικών ομάδων, οξείδωση και αναγωγή, σχηματισμός διπλών δεσμών (αντιδράσεις Wittig και Horner-Wadsworth-Emmons), αντιδράσεις σύζευξης με καταλύτες παλλαδίου, 1,3-διπολικές κυκλοπροσθήκες, αντιδράσεις πολλών συστατικών (MCR).

Σύνθεση ενώσεων βιολογικού ενδιαφέροντος: σύζευξη αζωτούχων βάσεων και σακχάρων για την παραγωγή νουκλεοζιτών, σύνθεση ετεροκυκλικών ενώσεων (παράγωγα πυρρολίου, τριαζολίου, κινολίνης, κιναζολίνης και ισοκινολίνης).

Η βαθμολόγηση γίνεται με βάση α) την επίδοση των φοιτητών στη χρήση εργαστηριακών τεχνικών και την εκτέλεση συνθετικών πορειών, και β) την παρουσίαση μιας εργασίας από τους φοιτητές.

• Οργανική Χημεία, L. G. Wade, Jr., Εκδόσεις Τζιόλα, 9η Έκδοση.
  • Οργανική Χημεία, John Mc Murry, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης.
  • March’s Advanced Organic Chemistry, M. B. Smith, J. March, Wiley-Interscience, 5th Edition.
  • Experimental Organic Chemistry, L. M. Harwood, C. J. Moody, Blackwell Scientific Publications.
  • Protective Groups in Organic Synthesis, T. W. Greene, P. G. M. Wuts, Wiley-Interscience; 3rd Edition.

Διδάσκοντες

Δημήτριος Κομιώτης (Υπεύθυνος)